Jak oświetlić domowe biuro, aby pracować efektywnie – wskazówki

Home office dziś jest dla nas czymś zwyczajnym, normalnym, wręcz chętnie wybieranym, choć jeszcze do niedawna stanowił coś nowego i niespotykanego. W związku z tym, że w domowych wnętrzach urządzamy swoje miejsce do pracy, potrzebujemy odpowiednich warunków, aby się skoncentrować. Pomogą nam w tym między innymi właściwie dobrane lampy. Jakie oświetlenie wybrać do pracy w domu? Czym się kierować i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy kilka wskazówek.

Oświetlenie szynowe – pomysł na funkcjonalne biuro w domu

Zaczynamy od mniej typowej i być może mniej znanej propozycji oświetlenia do domowego biura, a mianowicie od oświetlenia szynowego. Zostawmy więc na chwilę klasyczne lampki biurkowe, a zamiast tego wybierzmy prowadnicę z umieszczonymi na niej punktami świetlnymi, które można dowolnie przesuwać. Takie konstrukcje znajdziemy na stronie https://azzardo.com.pl/. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę?

Przede wszystkim szyny z umieszczonymi na nich źródłami światła można montować dowolnie – na ścianie i na suficie. Wybieramy jedną szynę lub większą ich liczbę i tworzymy układ, np. na kształt litery U bądź L. Poszczególne źródła światła można przesuwać dowolnie względem siebie, poza tym oferują one nierzadko ruchome głowice, co zaś oznacza, że precyzyjnie dopasowujemy sposób oświetlenia blatu biurka oraz jego okolicy. Tym samym na biurku nie zajmuje nam zbędnie miejsca klasyczna lampka biurkowa bądź inna lampa, wciąż zaś mamy skoncentrowane światło, którego potrzebujemy do efektywnej pracy.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że oświetlenie szynowe należy do kategorii oświetlenia technicznego. Jest ono proste, minimalistyczne, a zarazem uniwersalne, dlatego doskonale wpisuje się w potrzeby każdej przestrzeni biurowej, niezależnie od aranżacji pomieszczenia, w którym wygospodarowaliśmy miejsce na biurko.

Klasyczna lampka biurkowa

Jeśli jesteśmy miłośnikami klasyki i wolimy tradycyjne lampki biurkowe – proszę bardzo! Postawmy na model, który nam się podoba, nie zajmuje za dużo miejsca na blacie biurka, a jego światło nie razi nas w oczy. Pamiętajmy o tym, by lampkę taką ustawić po przeciwnej stronie blatu niż nasza ręka dominująca, aby nie zasłaniać sobie światła z niej płynącego.

Stawiajmy na zimne światło białe, które pomaga w koncentracji i pozwala dostrzegać detale, a te są niezwykle ważne, np. podczas rysowania czy projektowania.

Kinkiety nad biurkiem

Jeszcze jedna ciekawa propozycja to zastosowanie kinkietów na ścianie, przy której zostało umieszczone biurko. O tych lampach i innych konstrukcjach oświetleniowych możemy poczytać na stronie http://www.domkreator.pl/. Atutem kinkietów jest oszczędność miejsca na blacie biurka. Poza tym wybierając model z kloszem otwartym ku dołowi można liczyć na precyzyjne oświetlenie przestrzeni biurkowej. Na rynku znajdziemy również kinkiety, które posiadają dodatkowy, niewielki punkcik świetlny umieszczony na elastycznym ramieniu – to jeszcze więcej możliwości i niepodważalna funkcjonalność.

Praca w domu ma zalety i wady, ale te ostatnie możemy minimalizować, gdy właściwie urządzimy miejsce do home office, w tym dobierzemy odpowiednie oświetlenie. Skorzystajmy z powyższych wskazówek, a uda się znaleźć lampy, dzięki którym podejmowanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu będzie się równało efektywności.