Energia ze słońca w twoim domu – dlaczego warto zainstalować panele fotowoltaiczne?

Energia słoneczna stanowi obecnie zaledwie 0,5% światowej energii, ale jej udział szybko rośnie. Na przykład Niemcy potroiły produkcję energii słonecznej w ciągu trzech lat. Energia słoneczna ma już duże znaczenie na niektórych rynkach niszowych, takich jak zasilanie odległych wież telefonii komórkowej w krajach rozwijających się. Jednak aby stać się naprawdę ważnym źródłem energii słonecznej, musi ona stać się tańsza i musi lepiej radzić sobie z ograniczaniem dziennych zmian między nocą a dniem. Takie są wyzwania stojące przed energią fotowoltaiczną (PV).

Dlaczego energia ze słońca jest taka dobra?


Energia słoneczna jest najczystszym i najbardziej zasobnym źródłem energii odnawialnej na Ziemi. Od wieków wykorzystywana jest do odparowywania wody, oczyszczania szkła, gotowania wody, napędzania ruchu mechanicznego, wytwarzania energii cieplnej, działania jako źródło światła itp. Dopiero niedawno pojawiła się technologia ogniw słonecznych, które mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej.

Zalety instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynku


Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na swoim dachu to świetna decyzja dla środowiska. Oszczędzasz pieniądze na kosztach prądu poprzez generowanie własnej energii. Panele słoneczne, czyli panele fotowoltaiczne, można przechylać, aby maksymalnie wystawić je na działanie promieni słonecznych, a ponadto są one trwałe i wodoszczelne, dzięki czemu służą przez lata. Wytwarzana przez nie energia elektryczna jest czysta i wolna od zanieczyszczeń. Jeśli wykorzystasz tę energię do ogrzewania wody w zimnych miesiącach, zaoszczędzisz również pieniądze na tradycyjnym rachunku za ogrzewanie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?


Energia słoneczna jest wychwytywana przez półprzewodniki, a jednym z nich jest krzem. Krzem jest bardzo obficie występujący w skorupie ziemskiej. Najtańsze sposoby wykorzystania energii słonecznej to ogrzewanie ciepłej wody i pomieszczeń, ale aby osiągnąć naprawdę duże oszczędności, trzeba stać się bardziej wartościowym dla firmy energetycznej. Można to zrobić poprzez magazynowanie nadwyżki energii w akumulatorach lub przesyłanie jej do elektrowni wodnej w porach dnia o niskim zapotrzebowaniu, a następnie oddawanie jej, gdy zapotrzebowanie jest wysokie w nocy lub w gorące letnie popołudnia.