Alergicy w domu? Jak technologia osuszania może pomóc.

Dobry osuszacz pomaga zmniejszyć obecność roztoczy w środowisku, a tym samym ograniczyć występowanie alergii.
Europejska Federacja Pacjentów z Alergią i Chorobami Dróg Oddechowych szacuje, że około 30% populacji europejskiej cierpi na alergie układu oddechowego. Od 10% do 20% nastolatków cierpi na ciężki alergiczny nieżyt nosa, który może prowadzić do postaci astmy alergicznej, najczęstszej alergii na świecie. W Europie prawie 10 milionów ludzi poniżej 45 roku życia ma astmę: 8.2 procent dorosłych i 9.4 procent dzieci.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że astma jest najczęstszą chorobą niezakaźną wśród dzieci. W większości przypadków zaburzenie przebiega w łagodnej postaci, ale u 10-20% pacjentów konsekwencje mogą być poważne. Bezpośrednie i pośrednie koszty astmy są również znaczące i odpowiadają około 72 miliardom euro rocznie dla UE.

Alergie oddechowe.

Środowisko, w którym przebywamy, odgrywa istotną rolę w występowaniu alergii sezonowych. Zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach mogą wystąpić: częste kichanie, swędzenie oczu, niedrożność nosa i kaszel. Osoby cierpiące z powodu alergii często tracą również jakość snu, co odbija się na ich nastroju, a w końcu poświęcają życie towarzyskie.
Alergie oddechowe są zwykle sezonowe i wywoływane przez pyłki, które w okresie kwitnienia mogą przemieszczać się na wiele kilometrów i osiadać wszędzie, w tym na błonach śluzowych spojówek, nosa i oskrzeli. Jeśli są one wrażliwe na białka alergenowe uwalniane przez pyłki, reagują charakterystycznymi objawami. Wskazane jest, aby alergicy obserwowali pewne zachowania w okresach pylenia roślin:
a. staraj się wychodzić na zewnątrz wcześnie rano i wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest niższe;
b. unikaj wychodzenia na wieś, zwłaszcza w wietrzne dni;
c. nie należy chodzić po łąkach, na których niedawno skoszono trawę;
d. zdecyduj się na system klimatyzacji wyposażony w filtry przeciwpyłkowe;
e. częściej myj włosy.

Alergia na roztocza kurzu.

Obecnie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych niż w przeszłości, a niektóre alergeny ukrywają się również wewnątrz domu. Na przykład stwierdzono, że dzieci, które mieszkają na niższych piętrach, a zatem są bardziej narażone na zanieczyszczenia, częściej zapadają na astmę i alergie. Jedna z najbardziej podstępnych „alergii domowych” jest wywoływana przez roztocza kurzu, maleńkie organizmy, dla których nasze domy są idealnym środowiskiem do rozmnażania się. Żywią się płatkami skóry, sierścią i włosami, a materace, dywany i zasłony są ich ulubionym domem.
Roztocza są nieszkodliwe i nie przenoszą chorób, więc zdrowi ludzie nie są zagrożeni. Regularne czyszczenie i wietrzenie trzy razy dziennie jest wystarczające. Stanowią one jednak problem dla alergików. Wiele osób uczulonych na roztocza nie ma typowych objawów tego schorzenia układu oddechowego: kataru, kichania, kataru, łzawienia oczu i swędzenia. W przeciwieństwie do tego, prawie połowa osób uczulonych na roztocza kurzu rozwija astmę.
W przeciwieństwie do innych alergii, w tym przypadku nie ma sezonowości. Jednak latem jesteśmy mniej narażeni, ponieważ więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i okna są często otwarte, ale włączenie ogrzewania może pogorszyć objawy, nawet jeśli temperatury zewnętrzne nie są optymalne dla rozmnażania się roztoczy. Dlatego osoby wrażliwe na roztocza narażone są na występowanie objawów przez cały rok, w okresie wiosenno-letnim ze względu na sprzyjającą pogodę, a w okresie jesienno-zimowym ze względu na ogrzewanie i brak wentylacji.

Wsparcie osuszacza przy alergiach.

Roztocza rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, z temperaturą około 25 stopni Celsjusza i wilgotnością powyżej 50%. Poniżej 16°C ich żywotność skraca się o około 75%, a wilgotność powyżej 75-80% sprzyja rozmnażaniu się roztoczy w środowisku domowym. Dlatego, według WHO, w domu powinna być utrzymywana temperatura około 22 stopni Celsjusza i wilgotność względna na poziomie 50%. Aby osiągnąć ten rezultat, osuszacz powietrza jest najbardziej odpowiednim narzędziem.

Jak usunąć wilgoć z domu i alergie?

Najlepszym sposobem na uniknięcie „alergii domowych” jest zapobieganie, które w pierwszej kolejności polega na podjęciu działań mających na celu wyeliminowanie pleśni i grzybów oraz zminimalizowanie kontaktu z roztoczami. Oznacza to usuwanie dywanów i chodników, stosowanie pokrowców na materace i poduszki wykonanych ze specjalnych włókien przeciwroztoczowych, a przede wszystkim częste wietrzenie domu, nawet zimą, ponieważ zmniejsza to wilgotność nawet o 40 procent, co zapobiega rozmnażaniu się roztoczy.
W rzeczywistości organizmy te mogą przetrwać jedynie dzięki pozyskiwaniu potrzebnej im wody z atmosfery, a do tego celu wykorzystują małe gruczoły znajdujące się na powierzchni ich ciał. Niektóre dobre nawyki, aby uniknąć rozprzestrzeniania się pleśni i roztoczy oraz gromadzenia się wilgoci, to:
a. często wietrzyć zamknięte pomieszczenia lub stosować systemy klimatyzacji;
b. unikać suszenia ubrań w pomieszczeniach zamkniętych;
c. pranie bielizny pościelowej dwa razy w tygodniu, częste wystawianie materacy i poduszek na działanie powietrza i słońca;
d. zastąpić materace i poduszki z wełny lub pierza innymi materiałami pochodzącymi z kauczuku syntetycznego;
e. zastąpić wełniane koce syntetycznymi, które łatwiej prać w wysokich temperaturach;
f. usunąć dywany i chodniki, a grube zasłony zastąpić nadającymi się do prania, najlepiej z materiału syntetycznego.
g. posiadać dobry osuszacz powietrza.

1 thought on “Alergicy w domu? Jak technologia osuszania może pomóc.

  1. Jako alergik, technologia osuszania zmieniła moje życie. Tylko alergik zrozumie, jak dokuczliwe i męczące są objawy alergii.

Comments are closed.