Wózek magazynowy, czyli jak usprawnić pracę magazynu?

Wózek magazynowy, czyli jak usprawnić pracę magazynu?

Każdy wielki zakład produkcyjny posiada na swoim terenie przynajmniej jeden magazyn. Magazyny służą do składowania wyrobów gotowych, półproduktów, bądź przechowywania części zamiennych do znajdujących się na terenie zakładu maszyn. Odpowiednie wyposażenie jak np. wózek magazynowy to bardzo ważna kwestia, która potrafi bardzo wpłynąć na jakość oraz efektywność wykonywanej pracy.

Wyposażenie magazynu technicznego

Wyposażenie magazynu technicznego, czyli takiego, w którym składowane są części zamienne – nieco różni się od hali magazynowej, w której przechowywane są półprodukty lub wyroby gotowe. Choć wszystkie te magazyny prawdopodobnie będą wymagały stałego dostępu do wózków jezdniowych podnośnikowych, czyli tak zwanych wózków widłowych, tak znaczna część wyposażenia może się różnić. Na magazynie technicznym zatem nie może zabraknąć takich rzeczy jak skanery, blat roboczy, pasy transportowe, czy wózki magazynowe. Te ostatnie zaś, zwłaszcza przydają się podczas codziennej pracy magazyniera oraz są w stanie znacznie przyspieszyć pracę.

Jaki zastosowanie ma wózek magazynowy?

Wózek magazynowy zastosowanie ma dosyć szerokie, a w zależności od jego typu – wykorzystywany być może do różnych czynności oraz prac. Przykładowo można wyróżnić wózki magazynowe, które przeznaczone są do przewożenia palet typu EURO. Takie rozwiązanie może znacznie przyspieszyć pracę magazyniera, który musi przygotować odpowiednią listę części do wydania z magazynu. Posiłkując się wózkiem, na którym można bez problemu umieścić paletę EURO – magazynier jest w stanie bez problemu oraz w szybkim czasie przygotować wszystkie niezbędne części oraz spaletować je na bieżąco. Innym typem wózka magazynowego, który również jest często używany – jest wózek z platformą. Dzięki takiemu rozwiązaniu magazynierzy mogą przewozić na bieżąco paczki przywożone przez kurierów bądź również części magazynowe potrzebne do rozlokowania na regałach.

Odpowiednie narzędzia to szybka i efektywna praca

Wyposażając magazyn, należy pamiętać o tym, aby jak najbardziej podnieść komfort pracy magazynierów oraz odciążyć ich fizycznie. Zakup odpowiednich wózków magazynowych może wprowadzić porządek na każdej hali magazynowej oraz sprawić, że prace, które pracownik magazynowy do tej pory wykonywał ręcznie – będzie w stanie wykonać za pomocą odpowiedniego sprzętu, jakim niewątpliwie jest wózek magazynowy. Bezpieczna oraz efektywna praca wiąże się zatem z odpowiednim wyposażeniem, które jest niezbędne na każdym magazynie typu technicznego.