Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Wedle starych metod wentylacyjnych stosowanych w budownictwie do dnia dzisiejszego, jednym z lepszych sposobów wentylacji jest dobra i stara wentylacja grawitacyjna. Choć ma ona wiele wad, to nie sposób zmniejszyć jej powagi, gdy wciąż i wciąż stosowana jest także w nowo powstających budynkach. Jest to sposób wentylacji, który ma swoje atuty, ale który w wielu przypadkach nie sprawdza się prawidłowo. Taki, który z powodu braku różnicy ciśnień między pomieszczeniami mieszkalnymi a warunkami na zewnątrz jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia powietrza i dwutlenek węgla w samym środku naszego domu. Alternatywa jest chyba odrobinę, a raczej znacznie lepszą opcją, i dobrym wyborem także ze względów ekonomicznych.

Gdy podczas wentylowania pomieszczeń starych domów zauważamy, jak szybko są one w stanie się wychłodzić, gdy odczuwamy niebezpieczeństwo zatkania przewodów wentylacyjnych i możliwość cofnięcia się zanieczyszczeń powietrza kominem wprost do domu. Ale i gdy wstawiliśmy nowe szczelne okna, wymieniliśmy drzwi i ogrzaliśmy budynek, a w łazience i kuchni pojawia nam się grzyb. Ten spowodowany zatrzymaniem zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach, w których o parę wodną nie trudno. Powinniśmy wreszcie zastanowić się nad inną metodą wentylacji, ale takiej wentylacji, która pozwoli na zachowanie większości ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych zamiast wciąż i wciąż wyrzucać go kominem.

Rekuperacja jest sprawdzoną już metodą wentylacji pomieszczeń mieszkalnych wraz z zatrzymaniem ciepła, które normalnie uciekłoby przez komin wentylacyjny. Odzysk ciepła wraz z wentylacją mechaniczną, która nie jest zależna od humory dzisiejszej pogody, jest chyba obecnie najlepszym wyborem na rynku. Zorganizowanie dla siebie mniejszych rachunków za ogrzewanie także dobrym pomysłem. Zwrot z inwestycji zmiany systemu wentylacji w starszych i nowych domach z pewnością wreszcie zostanie osiągnięty, gdy tylko zobaczymy, o ile zmniejszają się nasze rachunki za ogrzewanie. O ile przytulniej mieszka się we własnym domu i ile mniej paliwa trzeba zużyć, by zapewnić tę przytulność.

Rekuperator daje możliwość uzyskania nie tylko czystego, ale i ciepłego powietrza. W ten sposób rozwiązane są dwa zadania: dopływ świeżego powietrza i obniżenie kosztów ogrzewania. Zakup rekuperatora to opłacalna inwestycja.

Wentylacja mechaniczna wraz z rekuperatorem działa prawidłowo w każdą pogodę i niepogodę. Zastosowanie popularnej wentylacji nawiewowo-wywiewnej pomaga na jednoczesne doprowadzenie świeżego powietrza do domu i wytłoczenie z niego zanieczyszczeń. Tak z pewnością pozbędziemy się wielu problemów z zatrzymaniem ciepła w pomieszczeniach jak i z doprowadzeniem powietrza tam, gdzie trzeba. Także z wilgocią w powietrzu, która zostaje często spowodowana niedostatecznym wentylowaniem niektórych pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Wykorzystanie wentylacji mechanicznej może także pomóc nam w zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Bezpieczeństwa, na które zasługują.