Suchość gardła. Przyczyny i środki łagodzące.

Gardło jest tą częścią ciała, która najbardziej cierpi z powodu narażenia na zimno lub nagłe zmiany temperatury, nie tylko w miesiącach jesienno-zimowych, ale również w miesiącach cieplejszych z powodu klimatyzacji. Ponadto w miesiącach wiosennych gardło cierpi również z powodu alergii.
Suchość w gardle jest powszechna we wszystkich grupach społecznych i chociaż jest uważana za łagodną, może być bardzo dokuczliwa, a nawet bolesna.

Przyczyny suchości gardła.

Uczucie dyskomfortu po wewnętrznej stronie szyi jest zazwyczaj jednym z pierwszych objawów, jakie osoba ma, gdy schodzi z przeziębieniem lub grypą. Jednak ból gardła nie jest zazwyczaj poważnym problemem, chyba że towarzyszy mu infekcja lub gorączka. Podsumowując, uczucie suchości w gardle może mieć wiele przyczyn i rzadko jest związane z poważnym problemem zdrowotnym.
Główną przyczyną jest suchość błon śluzowych. Błony śluzowe są odpowiedzialne za pokrywanie, ochronę i utrzymywanie wilgoci wewnątrz naszego ciała poprzez produkcję śluzu. Gdy błony te nie są w stanie produkować tej substancji, z powodu uprawiania sportu, oddychania przez usta, przebywania w suchym miejscu lub niepicia wystarczającej ilości płynów, pojawia się suchość w gardle.
Inną z najbardziej bezpośrednich przyczyn jest złe oddychanie, szczególnie w chłodniejszych miesiącach i wiosną, kiedy pyłki roślin atakują powietrze. Oprócz tych dwóch czynników istnieją inne, powiązane z nimi.

  1. Zmiany temperatury.
    Niskie temperatury rano i cieplejsze po południu, typowe dla jesieni i wiosny, powodują, że czasem brakuje nam ciepłej odzieży, a czasem mamy jej za dużo. Podobnie w zimie jesteśmy stale narażeni na niskie temperatury i ogrzewanie, a w lecie nasze gardło cierpi z powodu zimnej klimatyzacji, która wysusza powietrze, a więc i nasze gardło.
  2. Brak nawilżenia.
    Czasami suchość gardła jest ściśle związana z suchością w ustach podczas snu, która występuje, ponieważ ślinianki nie produkują wystarczającej ilości śliny. W takiej sytuacji dochodzi do lekkiego pękania ścian gardła, co prowadzi do powstawania chrypy gardłowej.
  3. Palenie.
    Palenie nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych, dlatego palenie w ciągu dnia i tuż przed snem powoduje częste chrząkanie w gardle i uczucie suchości w tej okolicy oraz w jamie ustnej.

Środki łagodzące suchość gardła.

Pomimo wszystkich przyczyn, które widzieliśmy, nie ma potrzeby być zaniepokojonym, jeśli kiedykolwiek poczujesz suchość w gardle, ponieważ jest to bardzo powszechne uczucie. Jeśli jednak dolegliwości powtarzają się przez wiele dni, a suchość przechodzi w ból, należy zgłosić się do lekarza. W międzyczasie oto kilka środków łagodzących suchość gardła.

  1. Nawilżanie.
    Im bardziej nawodnione jest Twoje gardło, tym mniej będzie bolało. Picie dużej ilości wody i ciepłych herbat ziołowych, zwłaszcza herbaty z imbiru i szałwii, pomoże nawilżyć błony śluzowe.
  2. Płukanie jamy ustnej.
    Płukanie gardła ciepłą wodą z dodatkiem soli oczyszcza gardło i łagodzi suchość, ból i podrażnienia.
  3. Miód.
    Działa jako środek antyseptyczny i pomaga zmniejszyć kaszel. Łyżeczkę można dodać do zielonej herbaty, aby nawilżyć gardło i złagodzić podrażnienia.
  4. Cukierki.
    Weź cukierki cytrynowe lub miętowe, ponieważ mają one właściwości kojące, nawilżają gardło i pobudzają wydzielanie śliny.
  5. Pij buliony.
    Gorące zupy pomagają zmniejszyć ból i dyskomfort w gardle, a dodatkowo, jeśli masz grypę, sprawią, że poczujesz się znacznie lepiej.
  6. Kąpiele w gorącej wodzie.
    Para wodna powstała w wyniku działania wysokiej temperatury wody jest bardzo korzystna dla wyeliminowania suchości powietrza, która jest bardzo szkodliwa dla gardła.

Najważniejsze jest dbanie o nasze codzienne nawyki. Powinniśmy unikać palenia papierosów, nagłych zmian temperatury i nadwyrężania głosu.