Funkcje, jakie posiadają nowoczesne agregaty prądotwórcze

Współcześnie produkowane generatory prądu w niczym nie przypominają przedpotopowe urządzenia wytwarzające energię elektryczną. Mają one zaawansowane systemy bezpieczeństwa i wiele funkcji, które wspomagają pracę. Jakie są najważniejsze z nich? Które nowoczesne rozwiązania warto uwzględnić przy wyborze agregatu? Podpowiadamy!

Nowoczesne agregaty prądotwórcze dbają o pracę podłączanych do nich urządzeń elektrycznych i elektronicznych, uniemożliwiając między innymi skoki napięcia czy inne, niepożądane reakcje. Co chroni podpinane pod agregat sprzęty?

Funkcja AVR – co warto o niej wiedzieć?

Jedną z najważniejszych, nowoczesnych funkcji jakie mają agregaty napięcia jest funkcja AVR. Co warto o niej wiedzieć? To system stabilizacji napięcia, niezwykle istotny szczególnie przy podłączaniu wrażliwych, zwykle elektronicznych sprzętów.

AVR stabilizuje odpowiednie napięcie produkowane przez agregat i nie dopuszcza do nawet najmniejszego wahania. Dzięki temu wrażliwa elektronika nie spali się podczas pracy. AVR jest jednak istotne również przy zasilaniu mieszkania czy domu oraz narzędzi elektrycznych. Ewentualne skoki napięcia mogą zniszczyć sprzęt RTV/AGD lub wpłynąć na efektywną pracę betoniarki czy szlifierki kątowej.

Praktycznie wszystkie nowoczesne i uznane agregaty mają ten system. Przed zakupem należy upewnić się czy na pewno pracuje on w wybranym modelu agregatu. To inwestycja w ochronę swojego mienia.

Czym jest system automatycznego przełączania napięcia?

Generatory, które mają zasilać domu jednorodzinne, budynki użytkowe czy miejsca użytku publicznego powinny być z kolei wyposażone w system automatycznego wykrywania spadków napięcia sieciowego i przełączania się w celu awaryjnego zasilania. To umożliwia bezobsługowe włączanie i wyłączanie agregatu w razie potrzeby. Co warto o tym wiedzieć?

Jeżeli agregat zauważy, że prąd nie płynie do naszego domu czy firmy, automatycznie się uruchomi i przełączy pod sieć w budynku. Gdy prąd od dostawcy publicznego wróci – sprzęt powinien od razu się wyłączyć.

Rozruch z klucza i prosta obsługa

Nowoczesne agregaty są niezwykle proste w obsłudze. Wystarczy kilka chwil, aby pojąć jak działają. Są odpalane dzięki systemom rozruchowym (mają np. akumulator do rozruchu), z bezpiecznego kluczyka. Posiadają elementy wygłuszające i wyświetlacze do kontroli napięcia oraz możliwość zmiany parametrów pracy. To na pewno sprzęty, w które warto zainwestować.