Instalacje grzewcze w domu, na co zwrócić uwagę podczas wybierania pompy ciepła i ogrzewania podłogowego?

Każdy obiekt ma swoje specyficzne wymagania oraz cechy. Z tego też powodu kluczowe jest dobranie takiej pompy ciepła, aby była ona dostosowana do konkretnego przypadku. Instalator powinien umieć doradzić klientowi, które rozwiązanie będzie najbardziej efektywne oraz opłacalne. Podobnie jest z ogrzewaniem podłogowym. Sprawdź więcej informacji!

Na co zwrócić uwagę, dobierając pompy ciepła?

Przy doborze pompy ciepła ogromne znaczenie ma jej moc. Dobór optymalnego urządzenia powinien być uzależniony od czynników, takich jak:

  • powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia,
  • położenie,
  • izolacja termiczna budynku,
  • rodzaj wybranego systemu grzewczego,
  • ilość mieszkańców.

Kluczowe jest także uwzględnienie temperatury otoczenia. Im jest ona niższa na zewnątrz, tym większą moc powinna mieć bowiem pompa ciepła, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku.

Zakładając pompy ciepła, kluczowa jest także świadomość oraz uświadomienie klienta, że może ona funkcjonować w kilku układach. Chodzi o układ:

  • biwalentny alternatywny,
  • biwalentny monoenergetyczny,
  • biwalentny równoległy oraz
  • monowalentny.

Ten pierwszy w sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej danej wartości spowoduje, że pompa zostanie wyłączona, a ogrzewaniem zajmie się drugie źródło energii. Biwalenty monoeneergetyczny dostarcza ciepło samodzielnie tylko do określonej wartości temperatury zewnętrznej — tak zwanego punktu biwalentnego. Pompa ciepła współpracuje w tym przypadku z grzałką elektryczną lub kotłem elektrycznym.

Biwalentny równoległy z kolei działa podobnie do monoenergetycznego, jednak w przypadku spadku temperatury urządzenie zostaje wsparte przed dodatkowe źródłowe ciepła. Układ monowalentny natomiast musi pokryć w stu procentach zapotrzebowanie — w każdych warunkach pogodowych. 

Co uwzględnić, wybierając ogrzewanie podłogowe?

Technika grzewcza to także ogrzewanie podłogowe. Systemy ogrzewania płaszczyznowego muszą być oparte o jak najlepsze komponenty. Na przykład rozdzielacz marki TRINITY, który jest przeznaczony do rozdziału czynnika grzewczego w płaszczyznowych instalacjach, pozwala na precyzyjną nastawę przepływu i gwarantuje utrzymanie stałej wartości przepływu czynnika dla każdej pętli grzewczej — nie mają znaczenia w tym przypadku warunki pracy instalacji. Wysoka klasa komponentów musi iść w parze z jak najlepszą izolacją termiczną oraz maksymalną szczelnością budynku. 

Jeżeli Twoją specjalizacją jest technika grzewcza, możesz uświadomić też swoich klientów, że ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej tam, gdzie panuje tendencja do szybkiego obniżania temperatury — na przykład w łazience. Pozwala to użytkownikom na poczucie komfortu. Tym bardziej że płytki ceramiczne doskonale przewodzą ciepło. 

Ogrzewanie podłogowe przyda się Twoim klientom także w salonie ze względu na to, że nie wysusza ono nadmiernie powietrza. Decydując się na konkretny system ogrzewania podłogowe, pamiętaj, że istnieją dwie podstawowe wersje:

  • elektryczne i 
  • wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się z elementów grzewczych w postaci między innymi przewodów, mat i folii. Wodne natomiast złożone jest systemu rur grzejnych wykonanych z tworzyw sztucznych bądź też metali, przez które przepływa woda o temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Koniecznie wybierz odpowiednie ogrzewanie podłogowe dla swoich klientów. Na przykład te dostępne w Hydrosolar — u doświadczonego dostawcy rozwiązań z zakresu techniki grzewczej.