Jak wybrać najlepsze rozwiązanie grzewcze do domu i mieszkania? Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe

Każda nieruchomość charakteryzuje się unikalnymi właściwościami i potrzebami. Dlatego kluczowe jest, aby system pomp ciepła został starannie dobrany do indywidualnych warunków danej lokalizacji. Jako fachowiec, instalator powinien dostarczyć klientowi fachowe porady, które pozwolą na wybór najbardziej wydajnego i ekonomicznego rozwiązania.

Jak wybrać pompy ciepła?

Moc grzewcza pompy ciepła powietrze-woda zależy od takich czynników, takich jak: wielkość i izolacja budynku, lokalizacja, liczba mieszkańców oraz typ systemu grzewczego. Należy również uwzględnić zewnętrzną temperaturę powietrza, gdyż niższe temperatury zwiększają zapotrzebowanie na moc. Optymalną moc dla budynku, np. 100 m2 z zapotrzebowaniem 50 kWh/m2, można obliczyć mnożąc te wartości. W tym przypadku 50 × 100 = urządzenie o mocy 5000 W, czyli 5kWh. Zbyt mała moc pompy może skutkować niewystarczającym ogrzewaniem, a zbyt duża zwiększa zużycie energii i koszty. 

Technika grzewcza to rozbudowana dziedzina, a pompy ciepła dzielą się na te z układem: 

  • monowalentnym,
  • biwalentnym monoenergetycznym,
  • biwalentnym równoległym,
  • biwalentntym alternatywnym.

Monowalentny — pompa ciepła jako jedyny system grzewczy w budynku, pokrywający całe zapotrzebowanie na ciepło, niezależnie od warunków pogodowych.

Biwalentny monoenergetyczny — pompa ciepła działa niezależnie do określonej temperatury zewnętrznej (do tak zwanego punktu biwalentnego). Poniżej tej wartości urządzenie współpracuje z dodatkowym źródłem energii, które korzysta z tej samej formy energii końcowej — na przykład z grzałką elektryczną. 

Biwalentny równoległy — podobnie jak w układzie monoenergetycznym, pompa działa samodzielnie do punktu biwalentnego. Gdy temperatura spada poniżej tej wartości, dodatkowe źródło ciepła wspomaga działanie pompy. Korzysta ono jednak z innej formy energii końcowej. 

Biwalentny alternatywny — w tym układzie, po osiągnięciu punktu biwalentnego, pompa ciepła jest całkowicie wyłączana, a ogrzewanie przejmuje inne źródło energii, np. kocioł olejowy czy gazowy, które używa innej formy energii końcowej niż pompa. Decyzja o zakupie dodatkowego źródła ciepła oraz wykorzystaniu biwalentnego układu pracy jest uzależniona od lokalnego klimatu i zewnętrznych warunków temperaturowych. Warto pamiętać, że spadek temperatury zewnętrznej zwiększa zapotrzebowanie na energię cieplną, co może prowadzić do obniżenia mocy i efektywności działania pompy ciepła. Dobrze mieć też świadomość tego, na co zwrócić uwagę wybierając ogrzewanie podłogowe. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając ogrzewanie podłogowe?

Kiedy chcesz zarekomendować swojemu klientowi konkretne ogrzewanie podłogowe, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość komponentów i klasę producentów. Na przykład rozdzielacz TRINITY z dynamicznymi zaworami termostatycznymi to najwyższej klasy komponent przeznaczony do rozdziału czynnika grzewczego w płaszczyznowych instalacjach grzewczych. Jeżeli interesują Cię rozdzielacze, które oszczędzają czas i pieniądze, utrzymując temperaturę w pomieszczeniach, sprawdź, jakie ogrzewanie podłogowe oferuje jedna z największych sieci hurtowni instalacyjnych w Polsce — grupa BIMs PLUS. Szeroki asortyment renomowanej marki TRINITY znajdziesz właśnie tam. JeśliTwoją specjalizacją jest technika grzewcza, koniecznie poinformuj także klienta, że ogrzewanie podłogowe sprawdza się szczególnie tam, gdzie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania wynosi poniżej 15 kWh/m2/rok.