Jak zadbać o odpowiednią wentylację w łazience?

Łazienka jest pomieszczeniem, które narażone jest na spore wahania temperatury i wilgotności. Taki stan rzeczy sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. To właśnie dlatego bardzo ważne jest posiadanie sprawnej wentylacji. Dzięki niej w krótkim czasie pozbywamy się nadmiaru pary wodnej, która zamiast osiadać na płytkach, usuwana jest za pomocą kanałów wentylacyjnych. 

Wentylacja grawitacyjna nie zawsze działa tak, jak powinna 

W wielu polskich domach i mieszkaniach ciągle działa wentylacja grawitacyjna, która była skuteczna, ale w czasach, gdy okna były nieszczelne, a naturalna cyrkulacja powietrza sprzyjała wytworzeniu ciągu w kominach wentylacyjnych. Coraz lepszej jakości stolarka okienna i drzwiowa sprawia, że jedynym sposobem, by zapewnić prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej, jest dobrej jakości wentylator kanałowy. 

Musimy zdawać sobie sprawę, że metoda grawitacyjna pomimo tego, że jest bardzo tania, nie zapewnia prawidłowego usuwania zużytego powietrza z naszego domu. Brak sprzyjających okoliczności może powodować okresowe cofanie się „brudnego” powietrza wraz z wilgocią do wnętrza łazienki, co sprawia, że cierpią nie tylko nasze sufity i ściany, ale także płuca i drogi oddechowe. Pleśń, która rozwija się w sytuacji, gdy w domu panuje zbyt duża wilgotność, naraża nas na wiele poważnych chorób. To właśnie dlatego konieczne jest zamontowanie wentylatora kanałowego. 

Wentylator kanałowy – sposób na perfekcyjne działanie wentylacji w naszym domu 

Wentylator kanałowy może być zamontowany bezpośrednio przy kratce wentylacyjnej. Podczas jego uruchomienia do kanału wtłaczany zostaje strumień powietrza z wnętrza domu. Pobudzony zostanie tym samym ciąg komina wentylacyjnego, a my bez problemów pozbywamy się nadmiaru wilgoci nie tylko z samej łazienki, ale także całego domu czy mieszkania. 

To jeden z najtańszych i najprostszych sposobów pozwalających zachować optymalną wilgotność w pomieszczeniach mokrych. Wentylator kanałowy kupić można w bardzo niskiej cenie, a jego montaż jest banalnie prosty. Poradzi sobie z nim każdy majsterkowicz-amator, który pragnie zadbać o jakość powietrza w domu. Wybierając wentylatory kanałowe, warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe funkcje. Decydując się na dobrze wyposażone urządzenia można wymusić ich automatyczne działanie w momencie, gdy czujnik wykryje podwyższoną wilgotność w domu. To świetne rozwiązanie pozwala zapomnieć o problemie zagrzybionych ścian czy brzydkiego zapachu, który pojawia się w momencie, gdy wilgotność w dłuższym okresie przekracza 70%.