Ogrzewanie pompą ciepła w praktyce

Budowa nowego domu lub modernizacja domu istniejącego wymaga podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania budynku. Najbardziej ekologicznym/ Najnowocześniejszym rozwiązaniem grzewczym jest pompa ciepła. Jak działa i jakie korzyści gwarantuje w poszczególnych porach roku? O pompie ciepła w praktyce przeczytasz poniżej.

Najnowocześniejsze rozwiązanie grzewcze w Twoim domu. Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła stanowi najnowocześniejsze rozwiązanie grzewcze spośród obecnie dostępnych na rynku. Urządzenie odpowiada za komfort cieplny w budynkach jednorodzinnych i daje możliwość ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Działanie pompy ciepła jest możliwe dzięki wykorzystaniu energii, która naturalnie występuje w środowisku – wodzie, gruncie lub powietrzu i nie powoduje produktów ubocznych m.in. spalin i popiołów.

Efektowne zasilanie instalacji grzewczej. Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, a dzięki innowacyjnej zasadzie działania – również ekonomicznym. Urządzenie do efektownego zasilania instalacji grzewczej wykorzystuje procesy termodynamiczne, tzn. – przetwarza energię zgromadzoną w środowisku. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła nie produkuje energii.

Zastanawiasz się, jak jest zbudowana i w efekcie – jak działa pompa ciepła? Składa się z dwóch źródeł, nazywanych kolejno źródłem górnym (odbiornik ciepła – klimakonwektor lub ogrzewanie podłogowe) i źródłem dolnym (kolektor gruntowy, poziomy lub pionowy) i wykorzystuje freon – czynnik roboczy.

Działanie pompy ciepła zapewnia prawidłowe funkcjonowanie czynnika roboczego:

– czynnik roboczy odparowuje w parowniku i odbiera energię z dolnego źródła;

– czynnik roboczy w postaci pary, trafia do sprężarki – na tym etapie rosną jego temperatura i ciśnienie;

– sprężony czynnik roboczy jest przesuwany bezpośrednio do skraplacza – skrapla się i oddaje energię do górnego źródła ciepła;

– czynnik roboczy zostaje rozprężony (w zaworze rozprężonym) i jest dozowany ponownie do parownika, co zapewnia pożądany komfort termiczny latem (wówczas pompa ciepła chłodzi) i zimą (pompa ciepła grzeje).

Pewność inwestycji. Korzyści z pompy ciepła

Nowoczesne rozwiązania grzewcze stawiają na ekonomię – nie inaczej jest w przypadku pompy ciepła. Urządzenie rekomendowane przez ekspertów do ogrzania budynku jednorodzinnego wykorzystuje zaledwie 20% energii elektrycznej i aż 80% energii pochodzącej ze źródeł naturalnych, które są darmowe. Korzyści z instalacji pompy ciepła nie budzą zatem wątpliwości – takie rozwiązanie jest ekologiczne (praca pompy ciepła nie wiąże się z emisją substancji szkodliwych), niemal całkowicie bezobsługowe i wygodne w użyciu (latem może przejąć funkcje klimatyzacji, zimą zaś – pieca). Niewątpliwymi zaletami nowoczesnych pomp ciepła są również łatwość montażu, bezpieczeństwo użytkowania i niskie koszty eksploatacji.