Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest koniecznie?

Należysz do grona posiadaczy paneli fotowoltaicznych? Jeśli tak, to z pewnością dostrzegasz ich zaletę w postaci niższych rachunków za prąd. Jednak czy wiesz, że aby fotowoltaika działała w pełni efektywnie, należy dbać o jej regularne czyszczenie? Sprawdź, dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest tak ważne oraz jak często i w jaki sposób je wykonywać, aby uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń.

Czy myć panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak kurz, pył, sadza, liście, a nawet mech. Wpływa na to bliskość zalesień, terenów rolnych, sąsiedztwo dużego miasta, czy okoliczne siedliska ptaków.

Musisz wiedzieć, że jedynie całkowicie czyste panele fotowoltaiczne działają w pełni efektywnie. Brud powoduje mniejszą wydajność, a więc produkcję mniejszych ilości prądu. To z kolei przekłada się na wyższe koszty i wydłużony czas zwrotu inwestycji. Dlatego zdecydowanie warto dbać o regularne mycie paneli fotowoltaicznych , aby uniknąć niepotrzebnych strat energii, a dodatkowo zadbać o ich estetyczny wygląd. Z pewnością wiesz, że brudne panele skutecznie zaburzają estetykę domu (jeśli położone są na dachu), a także całej posesji.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych RYGO

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Częstotliwość mycia paneli w głównej mierze zależy od usytuowania całej instalacji. Jeżeli moduły znajdują się w miejscach narażonych na niestandardowe zabrudzenia, zaleca się mycie fotowoltaiki nawet cztery razy w roku. W większości  przypadków wystarczy, jednak gdy wykonasz Mycie paneli fotowoltaicznych dwa razy w roku – na wiosnę oraz w połowie lata.

Warto też na bieżąco usuwać miejscowe, nowo powstałe zabrudzenia, jak np. ptasie odchody, które wykazują silne właściwości żrące. Mogą one ograniczać pracę danego modułu, a dodatkowo powodować trwałe odbarwienia i zniszczenia powłoki paneli.

Jakie zalety ma regularne mycie fotowoltaiki?

Czyste panele słoneczne to same korzyści dla ich posiadacza:

  • eliminacja strat uzysku mocy;
  • szybszy zwrot inwestycji;
  • dłuższa żywotność paneli;
  • całkowita sprawność instalacji;
  • zapobieganie uszkodzeniom;
  • estetyczny wygląd instalacji oraz posesji.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne ? RYGO

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Nie da się ukryć, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie sprzątającej, która świadczy tego typu usługi. Pamiętaj, że powierzchnie modułów są delikatne i szklane, a zatem łatwo je zarysować, bądź uszkodzić. Nieumiejętnie wykonana praca często skutkuje uszkodzeniem modułów i pogorszeniem ich wydajności, a co za tym idzie – stratami finansowymi. Często prowadzi także do konieczności wymiany instalacji wskutek spowodowanych uszkodzeń.

Nie chcesz ryzykować? Powierz mycie fotowoltaiki specjalistom! Jedną z firm sprzątających, działających na terenie Poznania i okolic, jest Rygo. To doświadczony i przeszkolony zespół, który doskonale wie, jak poradzić sobie z zanieczyszczeniami fotowoltaiki. W ofercie Rygo znajdziesz także mycie paneli fotowoltaicznych ze śniegu. Zalegający biały puch to zmora właścicieli instalacji, którzy nie bardzo wiedzą, jak odpowiednio usunąć zalegające zaspy. W tym przypadku wiedza oraz odpowiednie zaplecze techniczne to klucz do sukcesu!