Projekty domów z dachem dwuspadowym – taniej, prościej i szybciej do upragnionego celu.

Budowa domu to zawsze świetna inwestycja w lepszą przyszłość całej rodziny i powód zadowolenia. Przeglądając projekty domów do realizacji należy zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń i ocenić, czy układ pokoi zapewnia funkcjonalność oczekiwaną przez mających się cieszyć nowym domem mieszkańców. Jeśli stawiamy w naszym przedsięwzięciu na tanią i szybką realizację, nie narażając się na dodatkowe koszty powinniśmy wybierać projekty domów z dachem dwuspadowym. Dlaczego to dobra opcja na szybką i sprawną budowę? Przyjrzyjmy się zaletom dwuspadowych dachów w domach jednorodzinnych.

Dom przy Olchowej 10
Dom przy Olchowej 10

Tradycyjny dach – znany i lubiany od setek lat.

Projekty domów z dachem dwuspadowym należą do najbardziej popularnych domów budowanych w kraju. To tradycyjny model dachu utrwalony w naszym krajobrazie. Konstrukcja jest prosta i doskonale komponuje się zarówno z tradycyjnymi budynkami jak i ze współczesnym stylem domów jednorodzinnych. Dach dwuspadowy może być wykorzystany również do przykrycia również tarasu przed domem, co pozytywnie wpływa na estetykę budynku. Pasuje zarówno do mniejszych domów parterowych, jak i większych domów z poddaszem użytkowym.

Niskie koszty realizacji, doskonała ochrona Twojego domu.

Dachy dwuspadowe należą do najbardziej chroniących budynki dachów – woda deszczowa może swobodnie spadać po powierzchni, nie napotykając przeszkód. Dwuspadowa konstrukcja doskonale radzi sobie również z odprowadzaniem śniegu.  Dach składa się z dwóch prostokątnych połaci, które spotykają się na kalenicy. Projekty domów z takim dachem najczęściej posiadają kąt nachylenia połaci między 25 a 45 stopni. W przypadku domów parterowych częściej spotyka się dachy o kącie 25-35 stopni. Projekty domów z poddaszem posiadają z reguły dachy o nachyleniach połaci między 35 a 45 stopni.

Jeśli chodzi o koszty realizacji, to dachy dwuspadowe są tańsze w budowie i prostsze w montażu. Realizacja prostego dachu dwuspadowego o symetrycznych połaciach nie przyniesie inwestorom nieoczekiwanych trudności i dodatkowych kosztów.

Zaletą takich konstrukcji są również niskie straty materiału podczas wykonywania pokrycia dachowego. Nie musimy rezygnować z żadnego materiału kryjącego, możemy z powodzeniem stosować dachówkę, blachę, czy drewniane gonty. W przypadku dachów wielospadowych wybór blachy jest nieopłacalny ze względów ekonomicznych. Zbyt dużo odpadów powstaje przy docinaniu odpowiednich kątów w skomplikowanej geometrii dachu wielospadowego. Projekty domów z dachem dwuspadowym zapewniają więcej miejsca na poddaszu, dzięki czemu przestrzeń ta nadaje się na funkcjonalne pomieszczenia, wygodne w użytkowaniu i dobrze doświetlone. Geometrię dwuspadowego dachu możemy urozmaicić różnego typu lukarnami, wykuszami, czy balkonowymi oknami połaciowymi wpuszczającymi więcej dziennego światła niż zwykłe okna dachowe.

Dom przy Cyprysowej 64
Dom przy Cyprysowej 64

Więcej miejsca na poddaszu – przestrzeń, o którą warto zawalczyć.

Wybierając projekt domu z dachem dwuspadowym mamy do dyspozycji więcej miejsca na poddaszu. Zarówno jeśli zdecydujemy się na budynek parterowy, z nieużytkowym poddaszem, jak i projekt domu z poddaszem przeznaczonym na część mieszkalną. W wersji parterowej dwuspadowy dach daje możliwości wykorzystania strychu nie tylko na przestrzeń magazynową, lecz również daje zielone światło do adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Pomieszczenia pod dachem bez trudu doświetlimy połaciowymi oknami oraz oknami w ścianach szczytowych. W domach piętrowych dwuspadowe dachy ograniczają występowanie skosów, a przez to utratę regularnej powierzchni użytkowej. Przy zastosowaniu ściany kolankowej na 120 cm skosy są minimalnie odczuwane, a komfort mieszkania na przytulnym poddaszu znacznie wzrasta.

Dach dwuspadowy jest doskonałym przykładem współistnienia tradycyjnych i sprawdzonych rozwiązań z nowoczesnością. Pozostaje najchętniej wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów prywatnych oraz deweloperów realizujących szeregowe, lub bliźniacze zabudowy wielorodzinne. Dobrze dopasowuje się do każdego typu konstrukcji budynku, co świadczy o jego uniwersalności. Nieoceniony jest również aspekt ekonomiczny – wykonanie dachów dwuspadowych kosztuje mniej niż inne dachów wielospadowych.