Rozpocznij nowy rok z rozwiązaniami poprawiającymi życie w domu.

Dzięki tym małym (i tanim) zmianom Twój dom będzie nie tylko ładniejszy, ale bardziej osobisty i radosny.
Z nowym kalendarzem i pustymi kartkami, które nie są jeszcze wypełnione wszystkimi obowiązkami „do zrobienia”, początek nowego roku jest dla wielu osób okresem optymistycznym. Czy chcesz złożyć jakieś noworoczne obietnice, jeśli chodzi o dom? Dlaczego nie zastanowić się, co możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego życia? Oto kilka pomysłów, które pomogą ci cieszyć się tym, co masz, rozwinąć swój własny styl i sprawić, aby w nadchodzącym roku miejsce, w którym przebywasz, stało się Twoim prawdziwym domem.


Doceniaj i ciesz się tym, co masz


Twój dom chroni i troszczy się o Ciebie i Twoich bliskich. Dlaczego nie rozpocząć nowego roku od skupienia się na wszystkim, co już masz w życiu, a nie na rzeczach, które są na Twojej liście życzeń? Czytaj książki, które już zapełniają twoje półki, gotuj rzeczy w spiżarni, słuchaj muzyki, której od dawna nie puszczałeś, wyciągnij stare ulubione filmy i przytul się pod ulubionym kocem – doceń wszystko, co masz wokół siebie!
Zacznij od notatnika z podziękowaniami (analogowego lub cyfrowego) i zapisz pięć rzeczy o swoim domu, za które jesteś teraz wdzięczny. Następnie wymień rzeczy, których masz pod dostatkiem w swoim domu, a które chciałbyś bardziej docenić. Miej swój notatnik pod ręką, aby móc dodawać więcej rzeczy i przeglądać go jako przypomnienie wszystkich miłych rzeczy, które masz w swoim życiu.


Określ, co lubisz


Podążanie za głosem serca i wybieranie rzeczy do domu, które naprawdę lubisz, może być trudniejsze, niż się wydaje. Czasami chodzi po prostu o kupowanie czegoś, dopóki nie znajdziesz czegoś lepszego, a innym razem chodzi o zignorowanie tego, co jest w środku, gdy ci się nie podoba. Poświęć ten rok na zwrócenie większej uwagi na to, które style, kolory i tekstury wzbudzają Twoje zainteresowanie. Kiedy wiesz, czego chcesz, dokonujesz lepszych wyborów i możesz zbudować dom, który naprawdę będzie Ci odpowiadał.


Usuń lub zmień rzeczy, których nie lubisz


Usuwanie negatywów jest równie ważne (jeśli nie ważniejsze) niż dodawanie pozytywów. Żyjesz z kolorem na ścianie lub meblach, które Cię przytłaczają? Spraw, aby ten rok stał się czasem, w którym pożegnasz się ze wszystkimi rzeczami w domu, które nie są dla ciebie dobre.
Przejrzyj swój dom z notatnikiem w ręku i zrób listę rzeczy, których pozbyłbyś się , gdybyś nie musiał się zamartwiać, czym je zastąpić. Kiedy skończysz tę analizę, usiądź przy filiżance herbaty i przejrzyj swoją listę tak obiektywnie, jak to tylko możliwe – czego z listy możesz się dzisiaj pozbyć? Co powstrzymuje Cię przed wyrzuceniem innych rzeczy z listy? Pozbądź się dziś przynajmniej jednej pozycji ze swojej listy i zaplanuj, kiedy i w jaki sposób pozbędziesz się pozostałych.


Nie pozwól, aby to, że wynajmujesz mieszkanie, powstrzymywało Cię od uczynienia z domu miejsca, w którym kochasz przebywać


Równie ważne, jak kupowanie ubrań w rozmiarze, w jakim jesteś teraz, jest jak najlepsze wykorzystanie obecnej sytuacji życiowej. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby spersonalizować wynajmowane mieszkanie: zdejmowaną tapetę, samoprzylepne haczyki na zdjęcia, dywaniki, rośliny doniczkowe i zasłony. Zdecyduj się przestać czekać, aż staniesz się właścicielem własnego domu i spraw, aby Twój obecny dom był niesamowity.


Nie kupuj czegoś, jeśli nie masz na to konkretnej potrzeby lub miejsca.


Żadne wskazówki dotyczące oczyszczania na świecie nie są w stanie zrekompensować prostej małej rady, aby nie być zbieraczem. Rozpocznij nowy nawyk w tym roku – zwracaj większą uwagę na swoje wydatki. W zależności od Twoich obecnych nawyków zakupowych może być trudno przyzwyczaić się do tego, ale jest to warte wysiłku. Za każdym razem, gdy jesteś w trakcie zakupu, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę tego potrzebujesz. Jeśli jest to przedmiot dekoracyjny, a nie czysto funkcjonalny, pozwól sobie na jego zakup tylko wtedy, gdy naprawdę nie możesz bez niego żyć i dokładnie wiesz, gdzie go umieścić.
Zapisz na kartce pytania: „Czy potrzebuję tego przedmiotu? Czy wiem, gdzie go umieścić? Przechowuj notatkę w portfelu, aby móc ją przeczytać, gdy masz zamiar dokonać zakupu. Jeśli zwykle robisz zakupy online, być może nadszedł czas, aby umieścić samoprzylepną kartkę na ekranie komputera!


Postrzegaj ograniczenia jako błogosławieństwo


Chociaż „brak ograniczeń” może wydawać się cudowną rzeczą, w rzeczywistości może wiele utrudniać. Jasne granice mogą pomóc Ci rozwinąć kreatywność. Jeśli dużo myślałeś o swojej ograniczonej przestrzeni, braku miejsca do przechowywania lub ograniczonym budżecie jako przeszkodzie, spraw, by był to rok, kiedy spojrzysz na rzeczy w nowym świetle i zacznij od kreatywnych rozwiązań.
Przeprowadź „burzę mózgów”. Znajdź co najmniej pięć największych „problemów” w Twoim domu i przekonaj się, że możesz zrobić coś dobrego przy odrobinie kreatywności. Nie przejmuj się, jeśli niektóre z pomysłów są trochę „głupie” – chodzi o to, żeby trochę się rozruszać i zacząć patrzeć na swoje problemy z nowej perspektywy.


Bądź odważny i w razie potrzeby zmień całość


Jeśli Twoja sytuacja życiowa jest stresująca finansowo lub w inny sposób obciąża Cię, zrób krok wstecz. Zastanów się, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś mieszkał w trochę mniejszym domu, był bliżej pracy i przyjaciół lub mieszkał dalej od miasta, w miejscu, w którym mógłbyś mieć własny ogród? Wykorzystaj nowy rok jako okazję do zmiany swojej ogólnej sytuacji.
Zrób listę zalet i wad przeprowadzki do nowego (być może mniejszego lub tańszego) domu. Poświęć trochę czasu i przejrzyj swoją listę przez kilka tygodni, aż poczujesz, że rozumiesz, jaki powinien być twój następny ruch.


Nagradzaj siebie


Zasługujesz na to! Drobne rzeczy, takie jak świeże kwiaty, fajny dozownik do mydła, filiżanka herbaty lub świeże pieczywo z ulubionej piekarni mogą sprawić, że każdy dzień będzie jaśniejszy. Ale rozważ także nagradzanie się większymi rzeczami w życiu – jeśli na przykład kochasz sztukę, możesz założyć specjalne konto oszczędnościowe, aby odłożyć na obraz, który oglądałeś. Planowanie z wyprzedzeniem i oszczędzanie na rzeczy, których naprawdę chcesz, to świetny sposób na stworzenie domu, który odzwierciedla Twoje gusta.
Zrób listę dziesięciu swoich ulubionych rzeczy, którymi możesz się nagrodzić, małych i dużych. Zaplanuj nagrodzenie się czymś już w ten weekend.